Nawyki utrudniające odchudzanie

Czasami, aby schudnąć, nie trzeba przechodzić na rygorystyczne diety i odmawiać sobie jedzenia. Musisz tylko trochę zrewidować swoje nawyki.

Jedz śniadanie

Według dietetyków rezygnacja z jedzenia śniadania jest złym rozwiązaniem. Na przykład osoby, które pomijają śniadanie, jedzą o 40% więcej słodyczy w ciągu dnia. A ci, którzy rano źle się odżywiają są narażeni na ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Również pomijanie śniadania wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru. W jednym z badań naukowcy odkryli, jak śniadanie i pomijanie śniadania wpływają na zdrowie osób z nadwagą. W badaniu naukowcy podzielili otyłych uczestników w wieku 21-60 lat na dwie grupy: jedna z nich jadła śniadanie, a druga pomijała poranny posiłek (do południa mogli pić tylko wodę). Do godziny 11 osoby w grupie śniadaniowej musiały zjeść co najmniej 700 kcal, z czego co najmniej połowa spożywała określoną liczbę kalorii w ciągu pierwszych dwóch godzin po przebudzeniu. Po sześciu tygodniach eksperymentu okazało się, że śniadanie nie wpłynęło na utratę wagi, ale dzięki niemu poziom aktywności fizycznej w godzinach porannych został zwiększony, co jest korzystne dla zdrowia. Inne badanie wykazało, że pomijanie śniadania trzy razy w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo spożycia dodatkowych kalorii, co prowadzi do wzrostu dziennych kalorii. Rezultatem jest przyrost masy ciała.

Za mało snu

Brak snu to jeden z głównych wrogów zdrowej przemiany materii, od którego stanu w dużej mierze zależy nie tylko sylwetka, ale i zdrowie. Melatonina, hormon snu, odpowiada za tempo przemiany materii (a także za długość i jakość nocnego odpoczynku). A jeśli organizmowi jej brakuje, mózg odbiera to jako oznakę poważnego kryzysu i na wszelki wypadek zaczyna magazynować energię.

Licz kalorie

Nikt nie będzie biegał z kalkulatorem i ciągle liczył kalorie w każdej przekąsce. Jednak musisz wiedzieć, jak wygląda kaloryczność twoich posiłków w przybliżonej formie. Istnieją pokarmy zawierające ukryte kalorie. Mogą to być różne napoje. Nie zastanawiamy się, ile kalorii ma zwykła kawa z syropem i mlekiem. Ile ich jest w kompocie z cukrem. To są niewidzialne kalorie. Nawet guma do żucia zawiera ukryte kalorie. Średnio 3,6 kcal na dwa listki. Na przykład sama czarna kawa (bez mleka i cukru) jest napojem o zerowej wartości. Jednak Latte zawiera już 175 kcal, cappuccino - 105 kcal. A jeśli dodasz również syropy, to otrzymujesz bombę kaloryczną. Czasami soki zawierają również dużo kalorii. Najmniej kaloryczne są pomidory: 15 kcal na 100 gramów. Z kolei litr soku winogronowego zawiera 1100 kalorii, a sok jabłkowy około 900 na litr. Cukier (glukoza, fruktoza) jest niebezpieczny nie tylko dla naszej sylwetki (a soki między innymi pobudzają apetyt), ale także dla zdrowia – może prowadzić do cukrzycy. Sytuacja z sokami pakowanymi jest jeszcze gorsza– w małym 0,33 litrowym opakowaniu można zmieścić się nawet sześć łyżek cukru. Dodaj do swojego menu orzechy, owoce.

Nie kontrolujemy wielkości porcji

W tej kwestii dietetycy są zgodni co do tego, że musisz jeść mniej. Nie głoduj do wieczora, nie przejadaj się jednym posiłkiem. Wyobraź sobie talerz o średniej wielkości porcji, dla mężczyzn będzie większy, dla kobiet będzie mniejszy. Podziel go mentalnie na cztery części. Warzywa powinny zająć dwie ćwiartki. Jedna czwarta to białko, takie jak kawałek wołowiny, a jedna czwarta to przystawka węglowodanowa. Jeśli jesz zgodnie z tą zasadą, całkiem możliwe jest zgubienie około dwóch kilogramów miesięcznie lub więcej. Jeśli masa ciała jest duża, to dynamika spadku jest zwykle bardziej zauważalna.