Jarmuż - król warzyw

Spośród wszystkich zdrowych warzyw, jarmuż jest królem. Jest to zdecydowanie jeden z najzdrowszych i najbardziej odżywczych pokarmów roślinnych. Jarmuż jest wręcz „naładowany” różnymi korzystnymi związkami, z których niektóre mają silne właściwości lecznicze.

Jarmuż należy do najbogatszych w składniki odżywcze produktów spożywczych na świecie

Jarmuż jest popularnym warzywem i członkiem rodziny kapustowatych. Jest to warzywo krzyżowe, takie jak kapusta, brokuły, kalafior, kapusta włoska i brukselka. Istnieje wiele różnych rodzajów jarmużu. Liście mogą być zielone lub fioletowe i mieć gładki, lub kędzierzawy kształt. Najpopularniejszym rodzajem jarmużu jest jarmuż kędzierzawy lub jarmuż szkocki, który ma zielone i kręcone liście oraz twardą, włóknistą łodygę. Jedna filiżanka surowego jarmużu zawiera:

• Witamina A: 206% DV (z beta-karotenu)

• Witamina K: 684% DV

• Witamina C: 134% DV

• Witamina B6: 9% DV

• Mangan: 26% DV

• Wapń: 9% DV

• Miedź: 10% DV

• Potas: 9% DV

• Magnez: 6% DV

Zawiera również 3% lub więcej DV dla witaminy B1 (tiaminy), witaminy B2 (ryboflawiny), witaminy B3 (niacyny), żelaza i fosforu. Daje to łącznie 33 kalorie, 6 gramów węglowodanów (2 z nich to błonnik) i 3 gramy białka. Jarmuż zawiera bardzo mało tłuszczu, ale duża jego część to kwas tłuszczowy omega-3 zwany kwasem alfa-linolenowym. Biorąc pod uwagę niewiarygodnie niską zawartość kalorii, jarmuż jest jednym z najbardziej odżywczych produktów na świecie. Spożywanie większej ilości jarmużu to świetny sposób na radykalne zwiększenie całkowitej zawartości składników odżywczych w diecie. Jarmuż jest bardzo bogaty w składniki odżywcze i ma bardzo niską kaloryczność, co czyni go jednym z najbogatszych w składniki odżywcze pokarmów na świecie.

Jarmuż zawiera potężne przeciwutleniacze, takie jak kwercetyna i kaempferol

Jarmuż, podobnie jak inne zielone warzywa liściaste, jest bardzo bogaty w przeciwutleniacze. Należą do nich beta-karoten i witamina C, a także różne flawonoidy i polifenole. Przeciwutleniacze to substancje, które pomagają przeciwdziałać uszkodzeniom oksydacyjnym wywoływanym przez wolne rodniki w organizmie. Uważa się, że uszkodzenia oksydacyjne są jednymi z przodujących czynników starzenia i wielu chorób, w tym raka. Istnieją też flawonoidy kwercetynę i kemferol, które znajdują się w stosunkowo dużych ilościach w jarmużu. Substancje te zostały dokładnie przebadane w probówkach i na zwierzętach. Mają silne działanie ochronne na serce, obniżające ciśnienie krwi, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwdepresyjne i przeciwnowotworowe. W jarmużu znajduje się wiele silnych przeciwutleniaczy, w tym kwercetyna i kemferol, które mają wiele korzystnych skutków dla zdrowia.

Jest doskonałym źródłem witaminy C

Witamina C jest ważnym, rozpuszczalnym w wodzie przeciwutleniaczem, który pełni wiele funkcji życiowych w komórkach organizmu. Na przykład jest niezbędny do syntezy kolagenu, najobfitszego białka strukturalnego w organizmie. Jarmuż ma znacznie wyższą zawartość witaminy C niż większość innych warzyw, zawiera około 4,5 razy więcej niż szpinak. Prawda jest taka, że jarmuż jest w rzeczywistości jednym z najlepszych źródeł witaminy C na świecie. Filiżanka surowego jarmużu zawiera nawet więcej witaminy C niż cała pomarańcza.

Jarmuż może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Cholesterol pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Na przykład jest używany do wytwarzania kwasów żółciowych, czyli substancji, które pomagają organizmowi trawić tłuszcze. Wątroba zamienia cholesterol w kwasy żółciowe, które są następnie uwalniane do układu pokarmowego, gdy spożywasz tłusty posiłek. Kiedy cały tłuszcz został wchłonięty, a kwasy żółciowe spełniły swoje zadanie, są one ponownie wchłaniane do krwiobiegu i ponownie wykorzystywane. Substancje zwane sekwestrantami kwasów żółciowych mogą wiązać kwasy żółciowe w układzie pokarmowym i zapobiegać ich ponownemu wchłanianiu. Zmniejsza to całkowitą ilość cholesterolu w organizmie.